Alsar Gayrimenkul - Maslak Residence - 22 Katlı Residence Dış Cephe Karkası
Alsar Gayrimenkul A.Ş.

Geri Dön

Maslak No.1 Projesi

Proje Bilgileri

Emre Arolat Mimarlık Projesi olan Alsar MASLAK No.1 Projesi İstanbul’un en önemli iş merkezi olan Büyükdere Caddesi’ndeki diğer projelerden farklı olarak, Maslak No.1 Ofis Yapısı’nda tipik ofis mekanlarının kalitesinin düşey bahçelerle zenginleştirilmesi hedeflendi. Bu hedefe ulaşmak için de 8.25 x 8.25 m ölçülerindeki ızgara sistem üzerinde planlanan ve bağımsız olarak biçimlendirilmiş şeffaf bir strüktürle giydirilen rasyonel bir ofis bloğu tasarlandı.

Güney ve batı yönlerinde adeta ikinci bir cephe gibi hareket eden örtünün yapıdan 17 metreye kadar genişleyen açıklıklarla kopartılması 20 metre yüksekliğinde düşey bahçelerin elde edilmesini sağladı. İki cephe arasında kalan bu hacmin aynı zamanda akustik ve iklimsel koşullara karşı bir tampon vazifesi görmesi de planlandı.

Cephenin 150 x 200 cm ölçülerinde dikdörtgen modüller yardımıyla biçimlendirilen dairesel planı yapının otobandan nasıl algılanacağı düşüncesiyle tasarlandı. Cephede, üzerinde yarı saydam film tabakası bulunan silikon esaslı bir cam giydirme sisteminin kullanılması düşünüldü. Film tabakasının opaklığının dairesel cephenin farklı yönlerine göre değişkenlik göstermesi; güney cephe için daha az geçirgen bir doku tercih edilirken, kuzey cephede ise neredeyse tamamen şeffaf bir filmin kullanılması planlandı

Tüm bu saydıklarımız projenin mimari fonksiyonları olup, yapıyı statik olarak da inceleyecek olursak; Statik olarak Altıneller Mühendislik projelerinden biri olan ALSAR MASLAK No.1 projesi, Statik yapısıyla da son dönem mühendislik yapılarından biri olarak karşımızda durmaktadır. Bina Günümüz Karma ( Betonarme ve Yapısal Çeliğin bir arada kullanıldığı yapılar ) Yapılarına tipik, bir o kadar da çarpıcı bir örnektir.

Yapı Kolon aplikasyon ve uygulamaları ile farklılığını hissettirmeye başlamaktadır. 22 Katlı yapının Cephesi Komnple mimari proje gereği estetik çelik konstrüksiyon ile örülmüştür. Proje Tam bir yapısal çelik dersi veren yapı niteliğinde olup, Ankrajlardan kullanılan bulonlara kadar her konuda tam bir mühendislik yapısı olarak karşımızda durmaktadır. Yapısal çelikle ilgili hemen hemen tüm malzemelerin ( Sac, IPE, HEA, Boru, Kutu Profil vs.) kulanıldığı çok özel bir projedir. Yapıda yaklaşık olarak 1,600 ton mertebesinde Yapısal çelik kullanılmıştır. Statikle estetiğin buluştuğu örnek yapılardan biri olan ALSAR MASLAK No.1 projesi tam bir mühendislik yapısıdır. Tüm Yapısal çelik imalatları ve montajı Çağla Mühendislik ve Mimarlık Ticaret A.Ş. tarafından yapılmıştır.

Çelik bir yapı malzemesidir; ve
biz onu geleceği kurmak için işliyoruz.

e-Catalog

PDF formunda görmek için
e-Katolog 2011.pdf