zorlu levent ofis / ticaret merkezi
Koray Yapı Endüstrisi A.Ş.


Zorlu Levent Ofis/Ticaret Merkezi Projesi

Proje Bilgileri

A+ Ofis Merkezi Zorlu Levent ile Büyükdere Caddesi'ne farklı bir boyut kazandırmayı hedefliyor.

Tabanlıoğlu Mimarlık A.Ş. tarafından hayata geçirilecek olan Zorlu Levent ofisleri, tasarımı ile modern mimarinin en çarpıcı örneklerinden biri olmaya aday. Proje, tamamı ofis olarak planlanan kule bölgede yeşil alan ihtiyacına getirdiği çözümleri ve 10.000 m²'lik peyzaj alanıyla fark yaratıyor. 12 bin m² alana sahip arsada toprak altı ve üstü dahil olmak üzere toplam 122 bin m² inşaat alanı bulunuyor. Birbirine paralel iki bölge olan Levent ve Kağıthane'yi bir köprü gibi bağlayacak olan Zorlu Levent, enine uzanan konumuyla ara yollardaki bağlantıları da sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca, A+ ofis ihtiyacının olduğu bölge için çözüm odaklı hizmetler sunacak olan Zorlu Levent'in kulesinin en üst dört katında "Executive Ofisler", çatısında ise bir helikopter pisti bulunuyor.

Katlar arasında yaratılan "özel alanlar" ve bu alanlarda kurulacak "lounge"larla ofis çalışanlarının rahatlamasına ve iş aralarında sosyalleşmesine imkan tanınıyor. Yine bu "özel alan"larda ortak kullanıma açık toplantı odalarının da yapılması planlanıyor. Dış cephesi camla kaplı olan kulenin, alışıla gelmiş cam kaplamalardan farklı olarak, dıştan da "özel alanlar"ın içinin görüldüğü bir yapıya sahip olması ve özellikle akşam saatlerinde ışık oyunlarıyla eşsiz bir görsellik yaratması planlanıyor.

Kafeleri, ofis çalışanlarının günlük ihtiyaçlarını karşılamak için servis hizmeti verecek mağazaları ve geniş otoparkıyla Zorlu Levent, şimdiden bölgenin çalışmak için en çok tercih edilen iş merkezi olmaya aday. Tüm bu saydıklarımız projenin mimari fonksiyonları olup, yapıyı statik olarak da inceleyecek olursak; Statik olarak Emir mühendislik projelerinden biri olan Zorlu ofis projesi, Statik yapısıyla da son dönem mühendislik yapılarından biri olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle Ofis katların bulunduğu Kule : Yapı daha Temel kotunda farklılığını hisettirmeye başlamaktadır. Yapının temelinde yaklaşık olarak 120 ton yapısal çelik kullanılmıştır. Temelde betonarme ile yapıasl çeliğin kompozit olarak çalışmasını sağlamak amacıyla stutlar kullanılmıştır. İmalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır.

Kolonları yaklaşık yüz metre kotuna kadar KOMPOZiT kolon olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Betonarme kolonun çekirdeğinde S460 … HI STAR Çelik de denilen özel profiller betonarme ile kompozit olarak çalışmasını sağlamak amacıyla stutlar kullanılmıştır. Kompozit kolonlarda yaklaşık olarak 1200 ton Yapısal çelik kullanılmıştır. Ve tüm bu profiller tam penetran kaynaklarla birleştirilmiştir. imalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır.

Özellikle Fin diye ifade ettiğimiz 2- 3 katı geçen yapısal cephe taşıyıcı çelik konstrüksiyonlarının estediği ile de farkını hissettiren bir proje olup, …… Kotundaki Cafe katı da yapısal çelik olarak dizayn edilmiş, imalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır. Gene Aynı şekilde …. Kotu ile …. Kotları arasında Media Mech de ifade edilen cephesi de komple çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmıştır. 166,00 Kotu komple çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmış, imalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır. Ayrıca 169,60 Kotu ( Helipad ) Helikopter Pisti de gene aynı şekilde komple çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmış, imalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır. Baza imalatında ise: Galerilerde kaşılıklı iki bloğu birbirine çelik konstrüksiyon köprülerle bağlanmıştır. Ayrıca tüm galerilerin üzeri de gene Yapısal çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmış ve imalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır.

Ayrıca bir takım mimari çelik işleri ve en önemlilerinden biri Yeşil duvar diye de ifade edilen ….. ebatlarında bir duvar da komple çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmış, imalatı ve montajı Çağla mühendislik ve mimarlık A.Ş. tarafından yapılmıştır.

Çelik bir yapı malzemesidir; ve
biz onu geleceği kurmak için işliyoruz.

e-Catalog

PDF formunda görmek için
e-Katolog 2011.pdf